Jak stworzyć rustykalny klimat w kuchni?
Kuchnia w stylu rustykalnym to wnętrze przeznaczone dla osób wrażliwych na naturalne piękno, ceniących regionalną kulturę, rodzinne pamiątki. To wnętrze pełne uroku, bogate w tradycyjne zdobienia, dekoracje. Nie zadowoli więc zwolenników minimalizmu i nowoczesności, jednak rzesza wielbicieli takiego klimatu stale rośnie. Jak zatem stworzyć prawdziwą kuchnię rustykalną?
Drewno, drewno i jeszcze raz drewno
Naturalnie występujące w danym regionie gatunki drewna to podstawa kuchni rustykalnej. To ono tworzy charakterystyczny klimat, przytulność i ciepło pomieszczenia, w którym po prostu chce się przebywać. Powinno być obecne w jak największej liczbie kuchennych elementów, od zabudowy meblowej począwszy, przez podłogę, dodatki, na belkach sufitowych kończąc. Może być o różnym zabarwieniu, w dowolnej formie, czy postaci. Ważne, by stanowiło podstawę aranżacji kuchni. Na podłodze najlepiej będą się prezentować długie deski, bejcowane, pełne naturalnych niedoskonałości i sęków. Istniejące belki stropowe, przez wielu traktowane jako zbędny element konstrukcyjny, w kuchni rustykalnej mogą stać się prawdziwą ozdobą, pod warunkiem odpowiedniego wyeksponowania. Meble z kolei powinny być wykonane z surowego, masywnego drewna, stanowiącego solidną podstawę pod kamienne, ciężkie blaty. Konstrukcja powinna być prosta, jednak fronty mogą być dekorowane w dowolny sposób – kolorem, formą, rzeźbieniami. Podobne zdobienia warto konsekwentnie stosować też na innych elementach kuchennej zabudowy tj. stół, ława czy krzesła. Piękny kredens, w którym można wyeksponować rodzinną zastawę czy kolekcję ceramiki to również bardzo pożądany element kuchni rustykalnej. Dobrze, jeśli drewno zachowa swój naturalny rysunek słojów, istniejące sęki i inne mankamenty. Im bardziej naturalnie tym bardziej rustykalnie.
W tych surowcach jej do twarzy
Klimat rustykalny tworzy jednak nie tylko drewno i jego pochodne. To szereg innych surowców, z których wykonuje się dodatki, elementy wykończeniowe, kuchenne akcesoria. Idealnie z tym stylem współgrają naturalne kamienie jak granit czy marmur, ale i konglomeraty. Mogą pojawić się one w postaci blatów roboczych, parapetów lub jako dodatki. Podobną rolę uzupełniającą pełni ceramika. Jako ozdobne naczynia, kubki, talerze świetnie prezentuje się na tle rustykalnego klimatu. Można ją też zastosować w postaci ściennych płytek lub jako murki, w które wbudowuje się szafki kuchenne. Płytki ceramiczne powinny być jednak dobrane kolorem, formą i wzorem do stylu, dobrze jest stronić od szkliwionych na wysoki połysk, dużych tafli, które zdecydowanie lepiej prezentują się w bardziej współczesnych wnętrzach. Klimat rustykalnej kuchni dopełnią zdobienia czy wykończenia z żeliwa, miedzi lub kutego żelaza – mogą mieć postać ozdobnych uchwytów do szafek, zewnętrznych zawiasów czy pojemnika na drewno stojącego w pobliżu kominka lub kaflowego pieca.
Ściany i podłogi w pastelach
Ściany w kuchni rustykalnej powinny podkreślać jej naturalny charakter, nie mogą więc być malowane na ostre, krzykliwe czy mocne kolory. Lepiej potraktować je bielą, niekoniecznie czystą, może być lekko poszarzała, śmietankowa, jakby zdawała się pamiętać czasy naszych babć. Dopuszczalne są też pastelowe, ziemiste odcienie zieleni i niebieskiego. Im mniej idealne ściany tym lepiej, dlatego nie warto ich gładzić i wyrównywać przed malowaniem, farba położona bezpośrednio na tynk, będzie tworzyć idealną kompozycję z resztą zabudowy. Podłoga również musi być maksymalnie naturalna. Jeśli mamy obawy przed zastosowaniem na niej wspomnianego wcześniej drewna, można pokusić się o naturalny kamień lub nieco tańsze płytki ceramiczne. Dobrze by były dostosowane do stylu całego pomieszczenia, o niekoniecznie równych krawędziach i powierzchniach, barwą nawiązujące do ścian lub mebli.
ZDANIEM EKSPERTA:
Małgorzata Błaszczak, Pracownia Mebli Vigo, ekspert Max Kuchnie:
Dodatki i dekoracje, które w nowoczesnych kuchniach ogranicza się do minimum są główną atrakcją kuchni rustykalnej, budują jej klimat, ciepło, przytulność. W stylu rustykalnym nie może wiec zabraknąć otwartych półek, kredensów, regałów, relingów, na których można wyeksponować rodzinne pamiątki lub przedmioty wyszperane na targu staroci. Powinno się na nich znaleźć też miejsce na domowe przetwory, weki, dekoracyjne słoje i pojemniki na przyprawy. Mile widziane są warkocze czosnku i cebuli, gliniane lub ceramiczne kubki, talerze, wiklinowe koszyczki itp. Wielcy wielbiciele tego stylu mogą pokusić się też o tkane kilimy, dywaniki, obrusy, serwety. Najlepiej wzorzyste, formą i kolorystyką nawiązujące do kultury ludowej danego regionu. Dozwolone są wszelkiego rodzaju koronki, hafty, tkane obrusy, zasłonki, firanki itp. Na wszystkich elementach mogą pojawiać się motywy wiejskiej kraty, malowane koguciki, kwiatuszki itp. Ich mnogość i forma zależy już tylko od wyobraźni i gustu właścicieli.
Zdjęcia: Max Kuchnie/Pracownia Mebli Vigo