5 sposobów na łazienkę idealną
Łazienka to pomieszczenie szczególne. Dbamy w niej o higienę, pielęgnujemy ciało, ale także chcemy odprężyć się po dniu obfitującym w obowiązki. Ważne więc, aby była estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości, ale także pełniła funkcję przytulnego, dającego poczucie ciepła i spokoju miejsca. Jak urządzić nawet niewielką łazienkę, abyśmy czuli się w niej komfortowo? Oto 5 rad.
Niedoścignionym dla wielu z nas ideałem jest łazienka, która jest przestronnym salonem kąpielowym. Z ogromnym oknem, z widokiem na otaczającą dom zieleń, dużą wanną na środku pomieszczenia, kabiną prysznicową obok i dwoma umywalkami – dla pani i pana domu. Do tego spora toaletka z dużym lustrem, przy której można wygodnie usiąść, robiąc sobie makijaż. Rzeczywistość często odbiega od naszych marzeń – w blokowych mieszkaniach jest to zwykle niewielkie pomieszczenie, w którym jest mało przestrzeni na wannę, umywalkę i sedes. Do tego jeszcze trzeba zmieścić w niej pralkę i wygospodarować miejsce na środki czystości.
1. Dobrze rozplanowane miejsce
Planując urządzenie łazienki, pamiętajmy o tym, że przede wszystkim musimy w niej mieć swobodę poruszania się. Zastanówmy się, czy zmieści się tu narożna wanna, a może lepszą opcją będzie kabina prysznicowa. Standardowej wielkości armatura ma zazwyczaj określone wymiary. Do tego musimy doliczyć niezbędne miejsce na swobodne poruszanie się obok niej. Zazwyczaj wanna ma wymiary 170×70 cm. Będziemy też potrzebowali 55-104 cm przestrzeni na wyjście. Na prysznic przeznaczymy 90×90 cm, a przed nim powinniśmy doliczyć 60 cm. Na umywalkę potrzebujemy 50×35 cm. Żeby mieć do niej swobodny dostęp, doliczmy 90 cm przed nią i co najmniej po 5 mc z każdego jej boku. Standardowa muszla sedesowa ma wymiary 75×40 cm. Będziemy też potrzebowali przestrzeni wokół niej, więc razem dobrze jest przeznaczyć przynajmniej 80×75 cm. Oczywiście nie zapominajmy o miejscu na powieszenie ręczników i na akcesoria łazienkowe. Jeśli wstawienie pralki do łazienki znacznie ograniczy nam i tak niewielką przestrzeń, warto pomyśleć o tym, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej w innym pomieszczeniu, na przykład w kuchni.
2. Jasna przestrzeń
W łazience, jak w żadnym innym pomieszczeniu, musimy zastosować materiały, które są przeznaczone do miejsc szczególnie narażonych na wilgoć. Do dyspozycji mamy bogatą ofertę glazury i terakoty w najróżniejszych wymiarach, kształtach i kolorach. Istnieje zasada, że małych łazienkach najlepiej sprawdzą się jasne barwy i niewielkie rozmiary płytek ceramicznych. Oczywiście nie ma sensu na siłę układać białej czy pastelowej glazury, jeśli nie jesteśmy do niej przekonani. W dobrze zaaranżowanej przestrzeni sprawdzą się również ciemne kolory. W tym przypadku najlepiej, jeśli przestrzeń zaprojektuje architekt.
3. Lustra powiększają
W łazience, zwłaszcza tej niewielkiej, doskonale sprawdzają się duże lustra. Jeśli umieścimy je tuż obok wanny od podłogi do sufitu, optycznie powiększy nam przestrzeń. Cała ściana w lustrach również się sprawdzi. Pamiętajmy jednak, że będziemy musieli je często czyścić. Jeśli ten fakt nas przeraża, to nie musimy się decydować na taką aranżację, jednak przynajmniej jedno duże lustro obowiązkowo powinno znaleźć się nad umywalką – ułatwi nam codzienną pielęgnację.
4. Przemyślane oświetlenie
Łazienka to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, dlatego bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Dobrze, aby było w niej miękkie światło o ciepłej barwie lub jak najbardziej zbliżonej do dziennej. Zamiast jednej, centralnie umieszczonej na suficie lampy, lepiej jest zastosować punktowe oświetlenie. Nie zapominajmy o tym, żeby podświetlić także lustro nad umywalką. Najlepiej po obu jego stronach.
5. Miejsce na środki czystości
Warto dobrze przemyśleć miejsce na środki czystości i zapasy papieru toaletowego, aby zawsze mieć je pod ręką. Szafki powinny być rozplanowane w taki sposób, aby nie zabierały przestrzeni: pod umywalką i nad nią oraz nad muszlą sedesową. Jeżeli chcemy, aby w łazience znalazła się również pralka, pomyślmy również o tym, gdzie będziemy trzymali brudną bieliznę. Warto też zagospodarować przestrzeń nad pralką – możemy nad nią zawiesić sięgającą sufitu szafkę, a nawet zabudować całą przestrzeń lustrzanymi drzwiami. W tak wygospodarowanej wnęce znajdzie się miejsce na przykład na ręczniki.
Więcej łazienkowych inspiracji znajdziecie w Galerii Wnętrz Home Concept:
www.homeconcept.com.pl.