O czym pamiętać podczas remontu, aby zadbać o zdrowy dom?
Zdrowie uznawane jest za jeden z najważniejszych komponentów ludzkich. Warto jednak pamiętać, że zaczyna się ono w przyjaznym i zdrowym środowisku domowym. Przeszkodą stojącą na drodze, aby to osiągnąć może okazać się starzejące budownictwo, z jakim zmagają się Polacy. Szacuje się, że aż 58% polskich zasobów budowlanych to budynki starsze niż 40 lat. Decydując się na remont czy budowę domu, warto więc z góry zadbać o stworzenie w nim przyjaznego środowiska.
Według raportu „Barometr zdrowych domów 2018” przygotowanego przez firmę VELUX, ludzie uważają swój dom za najważniejsze źródło utrzymania swojego zdrowia. Okazuje się ono dla nich nawet ważniejsze niż zdrowa dieta czy aktywność fizyczna1. Co ciekawe, taka opinia bardzo rzadko przekłada się na późniejsze działania. Domownicy biorą pod uwagę wewnętrzny klimat jaki panuje u nich w domu, jednak nie przykładają większych starań, aby go poprawić. A do polepszenia wewnętrznego środowiska wcale nie potrzeba wiele – odpowiednio doświetlone pomieszczenia czy regularne wietrzenie to jedne z podstawowych czynników zdrowego domu. Jest on tym ważniejszy, że według obecnych badań, spędzamy w budynkach aż 90% naszego czasu2!
Jakie kroki podjąć, aby stworzyć zdrowy dom?
Nowe dane przedstawione w raporcie „Barometr zdrowych domów 2018” pokazują, że zły stan techniczny i niska jakość budynków znacząco wpływają na domy i zdrowie Polaków. Z punktu widzenia zdrowia, najbardziej szkodliwe są niedoświetlone pomieszczenia. Oznacza to, że Polak mieszkający w ciemnym domu jednorodzinnym niemal dwa razy częściej zgłasza zły stan zdrowia. Duża ilość światła dziennego w budynkach ma bardzo istotny wpływ na zdrowie, produktywność oraz samopoczucie mieszkańców czy pracowników. Decydując się więc na remont domu, warto mieć na uwadze, że warunki techniczne wskazują, iż stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8. Jest to minimalna wymagana ilość światła naturalnego w pomieszczeniu. Jednak, jeśli chcemy poczuć się jeszcze bardziej komfortowo na poddaszu, rozważmy zakup okien kolankowych VELUX VIU czy VFE lub elementów doświetlających VELUX GIL/GIU. Dzięki montażowi dodatkowych doświetleń, możemy cieszyć się nie tylko dużą ilością promieni słonecznych wpadających na poddasze, ale też mamy zapewniony lepszy widok na okolicę. Z kolei w przypadku pomieszczeń, które nie mają bezpośredniego dostępu do światła dziennego, jak przedpokój czy garderoba, dobrym rozwiązaniem okaże się świetlik tunelowy.
Kolejnymi czynnikami wpływającymi na stworzenie przyjaznego klimatu wewnętrznego jest odpowiednia temperatura oraz jakość powietrza. W zależności od pory roku, zbyt niska temperatura w zimie i zbyt wysoka w lecie mogą bardzo niekorzystnie wpływać na samopoczucie i nasze zdrowie np. podatność na infekcje, wysychające spojówki. Aby zapewnić komfort termiczny ważne jest zróżnicowanie temperatury w zależności od funkcji pomieszczenia, ok. 19ºC w sypialni, ok. 25ºC w łazience, ok. 21ºC w pokoju dziennym. Dobrze zaizolowany budynek, ciepłe okna, sprawne i efektywne systemy grzewcze z możliwością regulacji są gwarancją tego, że domownicy będą cieszyć się komfortową temperaturą i będą mogli ją kontrolować, ponieważ zarówno niedogrzane, jak również przegrzane domy – są niezdrowe.
Działania takie jak sprzątanie, gotowanie czy kąpiel zwiększają poziom wilgotności powietrza. Aktywność czteroosobowej rodziny powoduje, że do powierza w domu trafia średnio 10 litrów wody dziennie. Mieszkanie powinno być wietrzone co najmniej od dwóch do czterech razy dziennie. Nadmiar wilgoci może doprowadzić do powstawania pleśni i poważnych problemów zdrowotnych jak np. astma czy infekcje gardła. W takiej sytuacji konieczne jest częste samodzielne wietrzenie lub zaopatrzenie się w np. inteligentny system VELUX Active. W oparciu o lokalne warunki pogodowe oraz czujniki wewnętrzne czujniki nieustannie mierzą temperaturę, wilgotność powietrza oraz stężenie CO2 i na tej podstawie otwierają lub zamykają okna dachowe. Dodatkowo, system pomaga chronić poddasze przed przegrzaniem – jeśli wyczuje, że robi się zbyt ciepło, automatycznie zasłoni elektrycznie sterowane rolety czy markizy VELUX. Myśląc nad rozplanowaniem okien powinniśmy również zwrócić uwagę na takie rozmieszczenie, które umożliwi efektywne wietrzenie. Najlepszy efekt uzyskamy w przypadku, gdy możliwe jest tzw. wietrzenie na przestrzał, które pozwala na szybką wentylację w krótkim czasie.
Osoby, które planują budowę, remont czy urządzanie domu mają realny wpływ na to czy ich dom będzie zdrowy. Wszystko zależy od odpowiedniego projektu, doboru materiałów budowlanych i wykończeniowych, czy też dobrze zaplanowanego remontu, który oprócz walorów estetycznych poprawi efektywność energetyczną budynku i jego warunki wewnętrzne.