Nowa o(d)słona tarasu – zrób to sam!
Zgodnie z zaleceniami #zostańwdomu! Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic robić… Ta nowa sytuacja może stanowić dobrą okazję do wykonania „zawsze” odkładanych prac DIY. Pierwsze promienie słońca stanowią zachętę do podejmowania porządków i napraw w przydomowych ogródkach czy tarasach. Tym razem chcielibyśmy Wam przedstawić kilka porad dotyczących montażu stabilnego i wysokiej jakości dachu tarasowego.
Duża ilość wolnego czasu oraz wiosenna pogoda to kombinacja na tyle kusząca, by rozpocząć prace w ogrodzie, a konkretnie związane z ulepszeniem tarasu. Stabilny i wysokiej jakości dach może zapewnić ochronę przed zmienną, wiosenną pogodą. Po zakończeniu prac będziesz mógł przenieść swoje biuro domowe na zewnątrz lub cieszyć się wolnym czasem na słońcu i świeżym powietrzu.
Stefan Huber, mistrz ciesielski i trener techniczny fischer, na potrzeby naszego poradnika, podzielił się z nami doświadczeniami jakie zdobył podczas samodzielnej budowy drewnianego zadaszenia tarasu.
Chciałem, aby zadaszenie było możliwie jak największe, po to by chronić ścianę na niższej kondygnacji, przed deszczem i śniegiem – Stefan Huber, mistrz ciesielski i trener techniczny fischer
Powierzchnia zabudowy, głębokość i wysokość konstrukcji, wpłyną na wszelkie potencjalne pozwolenia na budowę etc.
Dach Stefana ma mniej niż 30 m², dzięki temu, według przepisów budowlanych regionu Badenia-Wirtembergia (skąd pochodzi nasz rozmówca), nie wymagał pozwolenia na budowę. Jednak przepisy budowlane mogą się różnić w zależności od kraju i regionu. Najlepiej dowiadywać się o tym w lokalnym wydziale budowlanym i jeśli byłoby to konieczne, ubiegać się tam o pozwolenie.
Prace rozpoczęto od wylania fundamentu, który równomiernie rozkłada obciążenie konstrukcji na podłoże. Należy wziąć pod uwagę lokalne warunki wiatrowe i pogodowe w celu ustalenia obciążeń i prawidłowych wymiarów fundamentu. „Jeśli na przykład dom znajduje się w Schwarzwaldzie lub innym górzystym terenie, obciążenie śniegiem będzie wynosić około 260 kilogramów na metr kwadratowy, czyli więcej niż na przykład nad Morzem Bałtyckim”, wyjaśnia Stefan Huber. „Ale tereny nadmorskie, są z kolei narażone na większe obciążenia wiatrem niż górskie doliny. Tego rodzaju czynniki będą miały wpływ na fundament.”
W przypadku zadaszenia tarasu należy zastosować drewno użytkowe kategorii 2. Stefan Huber wybrał drewno warstwowo klejone (GL24h). Drewno to nie ma tendencji do tworzenia rys i może być zastosowane do wykonania konstrukcji. Wielowarstwowa struktura belki i spoiwo, które jest odporne na warunki atmosferyczne, i którym poszczególne warstwy zostały sklejone, decydują o właściwej jakości materiału.W celu wykonania pokrycia stosuje się materiały nieprzeźroczyste lub przeźroczyste. Przykładowo szkło bezpieczne umożliwia przenikanie światła dziennego i promieniowania słonecznego do pomieszczeń. W przypadku ewentualnego rozbicia, wszystkie kawałki szkła pozostaną na samoprzylepnej folii.
Łączenia belek głównych i drugorzędnych można wykonać przy pomocy wkrętów z gwintem częściowym lub pełnym. Wygląda to następująco: jeśli krokwie opiera się czołowo na belce okapowej, to stosuje się wkręty z pełnym gwintem pod kątem 45 stopni. W ten sposób uzyskuje się połączenie odporne zarówno na wyrywanie jak i ściskanie. Słupki podporowe łączy się specjalnymi łącznikami stalowymi, przymocowanymi specjalistycznymi wkrętami fischer – i w ten sposób zapobiega się rozszczepieniu drewna przy krawędziach. Wstępne nawiercanie nie jest konieczne. Innym ważnym punktem łączenia jest mocowanie belki przyściennej i krokwi głównej. Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku wkręty z łbem talerzykowym. W porównaniu ze zwykłymi gwoździami, wkręty te dobrze dociskają krokwie i dzięki temu dają skuteczny opór na siły ssania wiatru.
U Stefana Hubera są to najważniejsze połączenia krokwiowe, ponieważ konstrukcja drewniana dachu opiera się na budynku. Stefan daje taką wskazówkę praktyczną:
Do połączenia belki ściennej należy zastosować wkręty z pełnym gwintem i łbem talerzykowym. Odpowiednie odstępy można odczytać z oceny technicznej ETA. Następnie odstępy te zaznacza się na belce i wkręca wkręty pod kątem 45 stopni. Jest to bardzo dobre połączenie na siły wyrywające. – Stefan Huber, mistrz ciesielski i trener techniczny fischer
W przypadku dodatkowych pytań, odnośnie zamocowań dachów tarasowych, możecie Państwo zwrócić się do naszych techników poprzez bezpłatną aplikację Professional fischer, albo skontaktować się telefonicznie z naszymi ekspertami z działu technicznego.