Łączenie stylów, czyli eklektyzm we wnętrzu – jak robić to dobrze?
Eklektyzm to sztuka łączenia różnorodnych stylów i elementów we wnętrzach. Zyskuje on coraz większą popularność, ponieważ pozwala stworzyć unikalne i niepowtarzalne przestrzenie. To rozwiązanie idealne dla osób z artystyczną duszą, które nie lubią nudy i utartych schematów. Trzeba jednak pamiętać, że aranżacja tego typu wnętrza wymaga wyczucia smaku – zresztą jak zawsze, kiedy wychodzimy poza utarte schematy. A to wszystko po to, by uniknąć chaosu i przypadkowości.
Na czym polega eklektyzm?
Eklektyzm we wnętrzu to harmonijne łączenie różnych stylów, epok, kolorów i faktur. Jego cechą charakterystyczną jest to, że integruje na pozór sprzeczne elementy jak np. meble nowoczesne z vintage, czy styl klasyczny z minimalistycznym. Celem eklektyzmu jest stworzenie przestrzeni, która jest jednocześnie spójna i niepowtarzalna. To styl dla osób ceniących różnorodność i lubiących wyrażać się poprzez wystrój wnętrza. W eklektyzmie znajdzie się miejsce zarówno na klasyczne „meble po babci”, jak i nowoczesne dodatki. To także przestrzeń dla elementów z różnych kultur, epok, krajów i osobistych pamiątek. Jednak kluczem do sukcesu jest zawsze przemyślana kompozycja, a nie przypadkowe gromadzenie rzeczy. Nie ma tu instrukcji, brak jest estetycznego klucza jak w przypadku normatywnych stylów.
Dla kogo eklektyzm będzie dobrym rozwiązaniem?
Eklektyzm to styl dla tych, którzy przede wszystkim lubią, kiedy w aranżacji coś się dzieje. Będzie to więc dobre rozwiązanie dla osób znudzonych katalogowymi wnętrzami i lubiących eksperymentować z aranżacją wnętrz. Bo czasem tak jest, że aktualne trendy narzucają nam prostotę, mdłe i jednolite pomieszczenia, w których nie wszyscy się dobrze czują i odnajdują. Wiele z nas kocha po prostu różnorodność i nie potrafi się ograniczyć do jednego monotonnego stylu. Eklektyzm będzie także idealny dla osób ceniących indywidualizm i chcących wyrazić swoją osobowość w przestrzeni. Powinni się także nim zainteresować osoby lubiące kolekcjonować pamiątki, przedmioty z duszą i dzieła sztuki.

Dlaczego warto mieszać style?
Przede wszystkim dla przełamania monotonii i urozmaicenia przestrzeni. Łączenie stylów pozwala uniknąć nudy i schematyczności. Każdy element opowiada swoją historię i tworzy klimat nie do podrobienia. Wnętrze w takim stylu na pewno będzie unikalne. Kolejnym powodem jest chęć wyrażenia swojej osobowości. Ludzie robią to na wiele sposobów. Jedni za pomocą ubrań, inni właśnie swojego otoczenia. Jeśli chcesz, aby wnętrze stało się przedłużeniem twojego charakteru i doświadczeń życiowych, postaw na eklektyzm. Pamiętaj, że nurt ten to nie tylko kwestia wizualna, bardzo często jest ona po prostu następstwem pewnych zmian funkcjonalności we wnętrzu np. wstawienia starego radia czy lampy, które odziedziczyliśmy lub zupełnie przypadkowo wpadło w nasze ręce. Taki przedmiot, oprócz tego, że daje nam doświadczenie kojących dźwięków czy dodatkowego punktu światła, staje się ważnym punktem wizualnym we wnętrzu. Eklektyzm w naszych wnętrzach może przecież wynikać z czynnika ekonomicznego – pozwala na łączenie nowych mebli z tymi, które już mamy lub które możemy znaleźć na targach staroci.
W jakich wnętrzach warto stosować eklektyzm?
Eklektyzm sprawdzi się zarówno w przestronnych loftach, jak i w małych mieszkaniach. Nie ma tu żadnej reguły – tak jak nie posiada jej sam styl. Jedyna uwaga, warta zapamiętania, że w większych wnętrzach możesz pozwolić sobie na odważniejsze zestawienia, a w mniejszych – skupić się bardziej na detalach. Ważne jest, aby tło (np. ściany i podłogi) było dość neutralne, co pozwoli wyeksponować różnorodność mebli i dodatków i nie wprowadzi zbędnego zamieszania.

Jak łączyć style, by uniknąć chaosu i nie zgubić estetyki wnętrza?
Przede wszystkim warto na początku określić motyw przewodni przestrzeni i to, jak sobie ją wyobrażamy docelowo. Jak to zrobić? Można zacząć od wyboru palety kolorystycznej, materiału lub określenia stylów przewijających się w całym wnętrzu. Neutralne ściany i podłogi pomogą zharmonizować różnorodność mebli i dodatków. Na przykład, jeśli naszym zamiarem jest połączenie stylu industrialnego i boho, warto już od samego początku aranżacji postawić na stonowane kolory i naturalne materiały. Starajmy się jednak, aby elementy z różnych stylów występowały w równych proporcjach. Niech żaden z nich nie dominuje nad pozostałymi. Dobrze jest wybierać przedmioty, które są dobrze wykonane i przyciągają wzrok – ważne, by nie przesadzać z ilością.
Cechą eklektyzmu, o której nie zawsze się wspomina jest to, że nie jest on tylko mieszanką samych stylów, ale także jego elementów np. starego z nowym, czy faktur, materiałów, kolorów i rodzajów tkanin. Może się zdarzyć, że zanim osiągniemy wymarzony efekt, będziemy musili trochę poeksperymentować. Tu nie obowiązują żadne zasady. Możemy łączyć np. gładką skórę z miękkim aksamitem, szkło z surowym drewnem. Takie eksperymentalne połączenia dodają wnętrzu głębi.
Jeśli za bardzo zagalopujemy się w urozmaicaniu przestrzeni, zawsze ratunkiem będzie wprowadzenie powtarzalnych punktów odniesienia. Mowa tu o, potrafiących zdziałać cuda w każdym stylu, dodatkach! Poduszki, obrazy, dywany – łączą różne elementy wystroju w jedną spójną całość.
Przykłady eklektycznych aranżacji
Jeśli nie masz pomysłu na eklektyczną aranżacje, jej sztandarowym przykładem jest łączenie antyków z nowoczesnymi meblami. Tu stosunkowo łatwo stworzyć harmonijną przestrzeń, jeśli zachowamy proporcje. Zwykle to nowoczesne meble stanowią tło, a antyki akcentują przestrzeń np. stylowy stół czy fotel. Jakie jeszcze popularne zestawienia eklektyczne sprawdzą się we wnętrzach? Sofa w stylu chesterfield zestawiona z minimalistycznym stolikiem kawowym i industrialną lampą, a do tego na ścianach obrazy w różnych stylach i rozmiarach. Jeśli chodzi o sypialnie, stare łóżko z kutego żelaza, można złagodzić nowoczesnymi stolikami nocnymi, narzutą z wełny czy dywanikiem w stylu boho. Natomiast klasyczny przykład aranżacji eklektycznej w kuchni to np. drewniany stół z vintage’owym charakterem, metalowe krzesła w industrialnym stylu i kolorowa zastawa jako wisienka na torcie.

Eklektyzm jako sposób na wyrażenie siebie
Eklektyzm to coś więcej niż tylko styl aranżacji wnętrz – to sposób na pokazanie swojej osobowości. Łącząc różne elementy, tworzymy przestrzeń, która opowiada naszą historię. Kluczem do sukcesu jest równowaga i przemyślane podejście. Nie bójmy się eksperymentować – w eklektyzmie nie ma sztywnych zasad, ale każda zmiana powinna być dokładnie przemyślana. Jeśli czujesz, że twój dom potrzebuje odświeżenia, ale nie chcesz rezygnować z ulubionych elementów wystroju, ten styl będzie doskonałym wyborem.
Tekst: Justyna Smolińska
Zdjęcie otwierające: KODO Projekty I Realizacje Wnętrz