Truflowy balans
Katowice – dynamicznie rozwijająca się pod względem gospodarczym, komunikacyjnym i turystycznym stolica Śląska, z bogatą ofertą kulturalną. Dawniej utożsamiane z ciężkim przemysłem i kopalnianym krajobrazem. Obecnie pełne kontrastów: z jednej strony zabytkowe kamienice, z drugiej nowoczesne wieżowce. W jednym z nich, w ścisłym centrum miasta, znajduje się 100-metrowy luksusowy apartament na wynajem krótkoterminowy.
Usytuowany na ósmym piętrze z imponującym widokiem na panoramę Katowic, utrzymany został w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Ideą projektu było stworzenie ciepłych i eleganckich wnętrz. Architekt – wierny ponadczasowym rozwiązaniom – aranżację pomieszczeń utrzymuje w kolorystyce naturalnego, ciepłego beżu i intrygującego, truflowego brązu. Bazę materiałową tworzą motywy drewna oraz kamienia. Zestawiono różnorodne faktury – ciepłe deski, chłodny, stonowany gres, strukturalne tapety i miękkie tapicerki. Zrównoważony dobór eleganckich, czarnych elementów dopełnia wnętrze i nadaje mu charakteru. Wszystkie pomieszczenia zostały maksymalnie otwarte, a dzięki naturalnej, białej, drewnianej podłodze, płynnie łączą się ze sobą. W całym mieszkaniu pojawia się motyw koła wnoszący do pomieszczeń harmonię i dynamizm.
W atmosferę całego wnętrza wprowadza przestronny przedpokój. Zachowany w powściągliwym klimacie umiejętnie łączy ze sobą beżowe barwy z drewnianą zabudową. Liczne schowki sprzyjają funkcjonalności oraz wspierają estetyczny ład pomieszczenia. Już od pierwszego wejrzenia urzeka swoją prostotą i elegancją. Salon wyróżnia jasna przestrzeń, z dużą ilością naturalnego światła otrzymanego za sprawą okazałych przeszkleń, z panoramicznym widokiem na miasto, pobliski Spodek, Muzeum Śląskie czy Strefę Kultury. Jego centralnym punktem jest ogromny, mięsisty narożnik w stonowanym, beżowym odcieniu, który nadaje wnętrzu atmosferę ciepła i przytulności. Został wykończony tkaniną niezwykle przyjemną w dotyku. Dzięki dodatkowym poduszkom można swobodnie dopasować pozycję do swoich potrzeb i zatopić się w błogim relaksie. Uwagę pomieszczenia przykuwają również ściany wykończone eleganckim gresem wielkoformatowym imitującym marmur, który sprawia, że salon nabiera prestiżowego charakteru. Na tle marmurowej ściany doskonale prezentuje się telewizor będący nie tylko źródłem rozrywki, ale również efektowną ozdobą. Dopełnieniem całości są charakterne, czarne, okrągłe stoliki kawowe.
Obok znajduje się strefa jadalniana. Wypełnia ją czarny, rozkładany stół w okrągłej formie, dynamiczny regał oraz kubełkowe, obrotowe krzesła. Unikalne siedziska z funkcją powrotu do pozycji wyjściowej wykonane są z miękkiej tkaniny – tej samej, którą pokryto narożnik w salonie, nadając w ten sposób spójności całej przestrzeni. Część sufitu podkreślono brązowym kolorem. To rozwiązanie przyniosło zaskakujący efekt, bowiem truflowy odcień świetnie komponuje się z pozostałymi barwami, którymi wypełniono wnętrze. W wykwintnej kuchni utrzymanej w tej samej tonacji, elegancki design łączy się z przytulnym komfortem. Jej głównym elementem jest wyspa, nad którą zastosowano innowacyjną lampę, która zapewnia, po pierwsze, wystarczającą ilość światła w czasie przygotowywania posiłków, po drugie – walory estetyczne. Aranżację całego wnętrza podkreśla płyta indukcyjna z wbudowanym okapem. Na przeciwnej ścianie zaprojektowano wysoką zabudowę meblową mieszczącą sprzęty AGD, w tym chłodziarkę do wina. Zastosowanie spójnej kolorystyki i materiałów podkreśla wrażenie otwartej przestrzeni.
Gabinet tworzy wygodna kanapa i liczne schowki. W tym pomieszczeniu dominują odcienie ciepłego beżu z domieszką brązu i czerni – jej oczywiście nie mogło zabraknąć. W umiejętny sposób wprowadza do pomieszczenia kontrast i dodaje wyrazistości. Sprytnym rozwiązaniem jest zabudowanie komina monolityczną bryłą z wbudowanym, szerokim blatem do pracy, w niezwykle ciekawej formie. Na ścianach zastosowano jasną strukturalną tapetę z motywem tkaniny. Elegancka, subtelna, o nietuzinkowej fakturze, czyni wnętrze wyjątkowym.
W sypialni nad jasnym tapicerowanym łóżkiem zastosowano przyciągającą uwagę kompozycję czarnych, okrągłych kinkietów. Swoją efektowną formą dodają wnętrzu oryginalnego stylu. Stanowią jego piękną ozdobę, zastępując obraz i inne dekoracje, jednocześnie dając miękkie, przyjemne i bardzo nastrojowe światło. Zaplanowana pojemna szafa z delikatnym rysunkiem drewna gwarantuje komfort i wygodę użytkowania. Drewniane motywy potęgują wrażenie przytulności. Podobnie jak w gabinecie, ściany pokryte zostały miękkimi tapetami odzwierciedlającymi strukturę materiału. Luksusowa i przytulna zarazem sypialnia oferuje idealny odpoczynek po długim dniu, a dostęp do tarasu pozwala rozpocząć dzień od delektowania się filiżanką kawy i podziwiania bezkresnego widoku.
Znajdująca się obok łazienka została utrzymana w stylistyce nawiązującej do całego apartamentu. Na ścianach pomieszczenia architekt zaproponował jasny gres, ze wzorem marmuru, który w połączeniu z beżami i odcieniem truflowego brązu daje oczekiwany, minimalistyczny efekt. W opisywanym wnętrzu zaprojektowano dużą umywalkę w niecodziennej formie, z bateriami wychodzącymi wprost z dużego lustra. Ponadto wnętrze stanowi wysoka i szeroka strefa prysznicowa oraz zabudowa z WC, z licznymi miejscami do przechowywania.
Ten starannie zaprojektowany apartament wykończony wysokiej jakości materiałami i udogodnieniami, oferuje połączenie stylu i funkcjonalności. Przeznaczony jest dla koneserów designu i wygody. Jednocześnie funduje niepowtarzalne widoki – uosobienie upragnionego balansu w zabieganym świecie.
Projekt: Maciej Pęczek, DESIGN M DESIGN, www.designmdesign.pl
Zdjęcia: Anna Kądziołka
Tekst: Gabriela Krawczyk–Sudół