Jak zostać skutecznym ogrodnikiem-amatorem
Jeśli jesteś miłośnikiem ekologicznego podejścia do życia i wolisz kompost zamiast szkodliwych substancji w ogrodzie, kompostownik wykonany z drewna będzie najbardziej odpowiednim miejscem do przechowania odpadów organicznych. Przy odrobinie umiejętności majsterkowicza możesz go wykonać samodzielnie, bez dużych kosztów. O czym należy pamiętać? Na pewno o zabezpieczeniu drewna przed warunkami zewnętrznymi. Marka Bondex podpowiada, jak to zrobić w prosty i efektywny sposób, dzięki dwóm impregnatom, Wood Preserver oraz Strong Wood Protection.
Kompostownik w ogrodzie przynosi same korzyści. Pozwala pozbyć się niepotrzebnych odpadów, trawy, liści, gałęzi, fragmentów roślin, odpadów z kuchni, uporządkować ogród. Przede wszystkim jednak służy jako miejsce na kompost, najlepszy, bo naturalny nawóz organiczny, poprawiający strukturę ziemi oraz dostarczający roślinom łatwo przyswajalnych substancji odżywczych. Można go wykonać z drewna, metalu lub plastiku, stworzyć mniej lub bardziej złożoną konstrukcję. Jednym z bardziej popularnych jest drewniany kompostownik z palet z uchylnymi klapami do usuwania ziemi. Aby służył nam przez kilka lat, należy pamiętać o paru kwestiach, jak odpowiednie miejsce w ogrodzie, zawartość i warstwowe ułożenie odpadów oraz niezbędna ochrona drewna przed warunkami zewnętrznymi.
Zostań eko ogrodnikiem-konstruktorem-amatorem
Drewniany kompostownik można z powodzeniem wykonać samemu w warunkach domowych z materiałów, które znajdziemy praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Jest to jedna z najprostszych konstrukcji do wykonania. Pasuje do każdej aranżacji ogrodu i jest dość elegancka jak na niezbyt dekoracyjne kompostowniki przystało. Zwróćmy uwagę, aby jej szerokość maksymalnie wynosiła 150 cm, a wysokość 120 cm. Co jest potrzebne do wykonania drewnianego kompostownika? Kilka płaskich desek np. sosnowych (100-120 cm długości), których jeśli nie mamy na działce, bez problemu znajdziemy na każdym placu budowy. Deski powinny być odpowiednio przycięte oraz sfrezowane.
Kompostownik umieszcza się zazwyczaj w mniej reprezentacyjnej części ogrodu, w miejscach osłoniętych od wiatru i słońca, lekko zacienionych. Jest to ważne, bo do odpowiedniej przemiany materii organicznej potrzebna jest optymalna wilgotność oraz temperatura. Podłoże kompostownika musi być również przepuszczalne, umożliwiające dopływ powietrza zbawiennego dla rozwoju pożytecznych mikroorganizmów oraz dżdżownic. To one spowodują, że nasz kompost strukturą i zapachem przypominać będzie żyzną ziemię.
W związku więc z tym, że drewniana konstrukcja wystawiona będzie na zewnątrz przez cały rok, musimy pamiętać, aby zabezpieczyć drewniane palety przed warunkami atmosferycznymi oraz działaniem szkodników. W przeciwnym razie, już po niedługim czasie, pod ich wpływem kompostownik straci na wyglądzie i trwałości i będzie nadawał się do wymiany.
Jak skutecznie chronić drewniany kompostownik?
Jak wcześniej wspomnieliśmy walory estetyczne nie należą do najważniejszych cech kompostownika. Kompostownik wykonany z drewnianych palet musi być przede wszystkim trwały i odporny na warunki zewnętrzne. Co ma niekorzystny wpływ na drewno w ogrodzie? Oprócz wilgoci, wiatru, opadów czy szkodliwych promieni słonecznych, które niszczą strukturę drewna, również niebezpieczna jest korozja spowodowana działaniem bakterii, grzybów oraz owadów.
Aby dobrze ochronić drewniany kompostownik przed tymi niekorzystnymi wpływami, potrzebujemy dobrej jakości impregnatów. Jeśli drewno jest surowe, na początku należy użyć bezbarwnego impregnatu Bondex Wood Preserver, który jest środkiem typowo owadobójczym, tworzącym głęboką warstwę chroniącą przed wszelkiego rodzaju owadami, niszczącymi strukturę drewna oraz grzybami, powodującymi głęboki rozkład materiału. Preparat jest wygodny i praktyczny, nakłada się go pędzlem w odstępach co 4 godziny. Nałożenie 2-3 warstw preparatu Bondex Wood Preserver zabezpieczy drewno na wiele lat. Podczas aplikacji preparatu i wysychania impregnatu temperatura powietrza, podłoża oraz produktu powinna wynosić od +10 do +30°C. Wilgotność względna powinna wynosić poniżej 80%.
Następnie przystępujemy do malowania. Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się hybrydowy impregnat ochronno-dekoracyjny Strong Wood Protection. Do jego głównych zalet należy przede wszystkim hybrydowe połączenie unikatowych żywic. Dzięki nim preparat głęboko wnika w strukturę drewna i tworzy twardą powłokę odporną na działanie m.in. wody, deszczu, śniegu, słońca oraz promieni UV. To jest to, na czym najbardziej nam zależy przy malowaniu kompostownika. Impregnat nakładamy warstwowo (1-2 warstwy) przy użyciu pędzla, w odstępie 10 godzin między warstwami. Sugerowana temperatura podłoża i otoczenia to od +10°C do +30°C. Zbyt niska przy podwyższonej wilgotności może spowodować wydłużenie czasu schnięcia. Produkt ma rzadką konsystencję, która pozwala na wnikanie głęboko w zakamarki desek, szczególnie jeśli nie są zeszlifowane.
Jeśli chcemy oprócz silnej ochrony drewna, nadać kompostownikowi ładny wygląd, impregnat Strong Wood Protection daje również takie możliwości. Dzięki swoim dekoracyjnym właściwościom, impregnat podkreśla naturalny rysunek drewna, nadaje mu eleganckie, matowe wykończenie. Dostępny jest 10 kolorach. Pamiętajmy, aby przed użyciem produktu, dobrze go rozmieszać, najlepiej cienką, płaską listewką. W przeciwnym razie zawarte w nim substancje oraz pigmenty osiądą na dnie puszki i nie dadzą koloru, który sobie wymarzyliśmy – barwy głębokiego mahoniu czy dębu –mówi Edyta Sokolnicka, Brand Manager marki Bondex.
Więcej informacji na http://www.bondex.pl/