Dzięki temu sprzątanie łazienki potrwa krócej
Z pewnością nie raz zdarzało się nam sprzątać łazienkę w pośpiechu, na przykład tuż przed wizytą niespodziewanych gości. To z pozoru intymne pomieszczenie, tak naprawdę jest otwarte dla wszystkich, którzy nas odwiedzają – siłą rzeczy pozostaje więc na tzw. cenzurowanym. Co zrobić, by na co dzień panował tam względny ład, a cotygodniowe porządki nie zabierały nam mnóstwa cennego czasu? Warto przy urządzaniu tego wnętrza, zadbać o kilka sprytnych rozwiązań.
Wzorzyste płytki
Osad na łazienkowych kafelkach jest nieunikniony, jeśli nie będziemy ich regularnie czyścić, a jak dobrze wiemy szorowanie płytek to szczególnie mozolne zadanie. Jeśli jednak dopiero urządzamy naszą łazienkę lub myślimy o jej gruntownym remoncie i chcemy ułatwić sobie domowe porządki, wybierzmy płytki we wzory lub te o nieregularnej powierzchni. Na chropowatych kafelkach plamy i zacieki będą mniej widoczne. Oczywiście nie oznacza to, że nie musimy ich czyścić, jednak z pewnością rzadziej niż te całkowicie gładkie. Warto też pamiętać, że gorąca woda umożliwi nam łatwiejsze czyszczenie porów płytek i fug łazienkowych, a ściereczka z mikrofibry pomoże w dotarciu do mniej dostępnych miejsc. Na koniec warto też przetrzeć płytki na sucho, by uniknąć zacieków i smug.
Umywalka kompozytowa
Umywalka, to pierwszy element, na który zwracamy uwagę tuż po wejściu do łazienki. Dlatego utrzymanie jej w czystości jest bardzo ważne. Ślady pasty do zębów, zanieczyszczenia po kosmetykach, osad z mydła często wnikają w pory i szczeliny ceramicznej armatury. Tworzą przy tym mikroskopijne, różnobarwne punkty, które z biegiem czasu sprawiają, że umywalka nie wygląda dobrze. Wybierając ten element wyposażenia łazienki, warto więc zainwestować w materiał, który nie posiada porów, przez co jego pielęgnacja jest znacznie prostsza i szybsza. Mowa o kompozycie. Surowiec ten ma bardzo ścisłą powierzchnię, tzn. nie zawiera mikrootworów, w które mogłaby dostawać się wilgoć, tworząc środowisko dla bakterii. Dobrym przykładem są umywalki firmy KAPPALA. Wystarczy czyścić je miękką gąbką oraz zwykłymi środkami pielęgnacyjnymi, takimi jak np. mleczko lub delikatne płyny do czyszczenia. Umywalki z wysokiej jakości kompozytu, przy takiej pielęgnacji zachowają estetyczny wygląd przez długie lata.
Parawan prysznicowy
Zasłona czy szyba prysznicowa powinny chronić przed wydostaniem się wody na zewnątrz podczas kąpieli oraz oddzielać strefę kąpielową od pozostałej części łazienki. Zanim zdecydujemy się na konkretny model zasłony, zwróćmy uwagę na materiał, z którego została wykonana. Na rynku znajdziemy zarówno tekstylne, jak i te z PCV. Zasłony materiałowe są z reguły droższe, niemniej jednak ich niewątpliwym atutem jest to, że nie przyklejają się do ciała podczas kąpieli oraz można prać je w pralce (ok 50°C). Tańsze rozwiązanie to zasłony winylowe. Są bardzo wytrzymałe i znakomicie radzą sobie z zatrzymywaniem wody w obrębie brodzika. Z kolei wygodną i estetyczną alternatywą dla zasłon jest szyba prysznicowa. Pomimo, że jest to najdroższa opcja, służąca oddzieleniu mokrej i suchej strefy w naszej łazience, to inwestycja ta z pewnością nam się zwróci. Nie będziemy bowiem musieli co jakiś czas wymieniać zużytych zasłon – pożółkłych od wody, kosmetyków i detergentów. Stawiając na to rozwiązanie, warto zaopatrzyć się także w ściągacz wody do kabin prysznicowych. Jeśli po każdej kąpieli zbierzemy nim wodę z szyby, na długo zachowa ona swój pierwotny błysk.
System przechowywania
Planowanie miejsc na przechowywanie w łazience wymaga pomysłowości – zwłaszcza, jeśli nie jest ona za duża i nie chcemy jej jeszcze bardziej zmniejszyć wizualnie. Niezależnie jednak od wielkości tego pomieszczenia, zawsze powinien znaleźć się w nim jakiś schowek na ręczniki, kosmetyki czy środki czystości. Wariantów jest mnóstwo – od wiszących półek, przez zabudowane szafki pod umywalką, po system koszy zamocowanych wewnątrz tego mebla lub ułożonych na jego blacie. Ostatnie rozwiązanie okaże się bardzo pomocne w szybkim umyciu łazienkowej podłogi. Ponadto, jeśli meble w naszej łazience podwiesimy na pewnej wysokości, nie będą miały bezpośredniego kontaktu z wodą, zalegającą często po kąpieli na podłodze, a dzięki temu dłużej nam posłużą.
Więcej informacji na temat kolekcji umywalek z kompozytu przedstawionych w materiale, można znaleźć na stronie: https://www.kappala.pl/#produkty