Prace mistrza pop-artu w Krakowie
Krakowska Galeria Międzynarodowe Centrum Kultury przygotowała bożonarodzeniową niespodziankę dla fanów Andy’ego Warhola, ikony stylu pop-art. Już od 11 grudnia 2012 roku podziwiać można kolekcję prac artysty z prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji. Jednym z partnerów wystawy jest marka Benjamin Moore.
Organizatorom wystawy przyświecała idea przedstawienia wielowymiarowego oblicza Andy’ego Warhola przez pryzmat kontrastów obecnych w jego życiu i twórczości. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć Warhola prywatnego i publicznego, introwertyka i celebrytę, Amerykanina o słowackich korzeniach.
W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prezentowanych jest 60 serigrafii oraz 3 rysunki artysty, które zostały tak skomponowane, aby zobrazować przekrój twórczości Warhola. Najstarsza z prezentowanych prac pochodzi z roku1969 r., a ostatnia z 1987, a więc roku śmierci ikony pop-artu. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są archiwalne fotografie, m.in. ze zbiorów słynnej agencji fotograficznej MAGNUM, książki i czasopisma. Aby pełniej przybliżyć postać Andy’ego Warhola wystawa opatrzona jest obszernymi komentarzami w formie paneli tekstowych na ścianach, a jak na pop-art przystało, zaskoczy widza QR-codami, pod którymi ukryte są słowa samego mistrza. Ekspozycja będzie dostępna dla gości do 10 lutego przyszłego roku.
Jednym z partnerów wystawy została amerykańska marka Benjamin Moore, która od lat współpracuje z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w zakresie przygotowania sal wystawowych. Benjamin Moore jest producentem ekskluzywnych farb do dekoracji wnętrz. Więcej informacji na temat marki Benjamin Moore można znaleźć na stronie www.benjaminmoore.pl oraz na Facebooku pod adresem: www.facebook.com/benjaminmoorepl .
Andrew Andy Warhol (ur. 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu, w Pensylwanii, USA, zm. 22 lutego 1987 w Nowym Jorku, USA) – wszechstronny artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu. Andy Warhol znany jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor.