3 oblicza ceglanej ściany w towarzystwie obrazów
Głową tego muru nie przebijesz, ale gdy zachowasz ją „otwartą” na różne możliwości, w mig rozwiążesz problemy z upiększaniem ceglanej ściany. Wypędź z głowy myśl „otynkuję ją”, bo zatracisz w ten sposób jej naturalny potencjał. Surowa, lekko chropowata powierzchnia z nierówną spoiną będzie niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym całej aranżacji. Pozwól ścianie po prostu zaistnieć. Wystarczy, że poświęcisz jej odrobinę energii, a wnętrze będzie ci za to wdzięczne. Jeżeli więc szukasz impulsów do wprowadzenia małych roszad w wyglądzie mieszkania, poznaj kilka wskazówek, które pozwolą ci się otworzyć na nowe, twórcze koncepcje. Oto 3 twarze ceglanej ściany w 3 stylizacjach, które wykonasz w czasie krótszym niż 3 minuty.
Surowy klinkier w salonie – jak odświeżyć wystrój?
W rzeczy samej struktura i tekstura powierzchni ściany tak bardzo przykuwa uwagę, że z powodzeniem mogłaby zastąpić wszelkie fototapety i bibeloty. Niemniej potrzeba nieustannych modyfikacji jest, zaraz po przyzwyczajeniu, trzecią naturą człowieka. Walczyć z nią nie sposób i najlepiej od razu aktywizować w sobie moc sprawczą, np. poprzez wyodrębnienie w stylizacji salonu strefy nad sofą lub fotelami, tworząc dynamiczną kompozycję z pojedynczych białych ram bądź całej ich galerii. Niewielkie galerie z wewnętrznym passepartout, dzięki swej jasnej kolorystyce, wzorcowo współpracują z ciepłymi odcieniami klinkieru. Umieszczone w nich zdjęcia lub kolorowe obrazy przykują uwagę, wyodrębniając się na tle ściany w interesującym układzie – symetrycznym lub w tzw. twórczym nieładzie. Ponadto połączenie jednorodnych, profilowanych ramek z żywą kolorystką na ciepłym tle w każdym świetle będzie prezentować się bardzo okazale. Galeria rozmaitości to najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, gdy wciąż szukamy swojego ulubionego nurtu i nie jesteśmy do końca zdecydowani na dany styl.
Nie całkiem szara eminencja – upiększamy ściany sypialni w szarej cegle
Uniwersalne, a przy tym idealne jako barwy bazowe – szarość i biel, łakną w swoim otoczeniu gorących kontrastów i akcentów. Pozornym jest przekonanie, iż sypialnia nie jest odpowiednim miejscem na odważne kombinacje i stylowe łamańce. Niektórzy nie wyobrażają sobie wieczornego odpoczynku bez asysty kolorowych dodatków i zdobień wnętrza. Potrzebują poczuć moc barwy, by odpoczywać optymalnie i przyjemnie. Welurowe dekoracje, zasłony, mięsiste narzuty zaznaczą swoją obecność tym mocniej, im lepsze znajdą towarzystwo w postaci odpowiadających im walorem barwnym dekoracjom ścian, jak i całego wnętrza. W taki sposób umiejętnie wyeksponują wszelkie zalety i objętość przestrzeni.
Gdy ceglana ściana za łóżkiem, z różnych przyczyn, daleka jest od doskonałości i brakuje jej wszystkiego za wyjątkiem krzywizn, załamań, wnęk i wybrzuszeń, posłuż się np. parawanem dekoracyjnym, zamiast zwykłego zagłówka. To rodzaj tymczasowego rozwiązania awaryjnego, którego zadaniem jest uatrakcyjniać ścianę, współgrać z jej teksturą, nie zaś eksponować jej wady. Niektóre z tych ścianek działowych wyposażone są w system zawiasów obrotowych, co daje możliwość wyginania ich skrzydeł we wszystkich kierunkach, np. okalając wnękę łóżka, zakrywając krzywy pion komina wentylacyjnego. Szukając odpowiedniego dodatku dekoracyjnego dla szarej cegły, warto pamiętać, iż w poczet najlepiej współpracujących z nią barw wchodzą wszelkie zielenie, pomarańcze i czerwienie. Przełamując monotonność barwy gamą ciepłych lub intensywnych, zimnych kolorów, zyskamy atrakcyjną całość pożądaną z perspektywy wizualnego odbioru wnętrza.
Biała cegła i czarne akcenty w wystroju kuchni – mała metamorfoza w wielkim stylu
Osobom poszukującym swojego prawdziwego stylu lub obawiającym się wnętrzarskich eksperymentów w kuchni, może spodobać się propozycja pod hasłem „klasyka elegancji i duet dwóch uniwersalnych kolorów”. Czerń i biel daje się bardzo łatwo oswoić, zestawiać z wieloma kolorami, tworząc różnorodne warianty. Czarne fronty mebli lub blaty oraz czarne sprzęty AGD fantastycznie komponują się z ceglaną białą okładziną (lub tzw. sztucznym kamieniem). To ponadczasowe, wciąż modne i bezpieczne zestawienie dla mniej zdecydowanych osób, które rozpoczynają drogę „na swoim” i mimo wszystko pragną, by ich kuchnia posiadała intrygujące oblicze wnętrza. Dobrą opcją jest tzw. personalizacja poprzez udekorowanie ściany typograficznymi mądrościami, z którymi właściciel utożsamia się najmocniej. Mogą to być plakaty z napisami, oprawione w ramę obrazki przedstawiające ulubione destynacje czy zawieszone na ścianie litery 3D. Jeśli wiercenie i niszczenie ściany nie wchodzi w grę, wszystkie ozdoby równie dobrze zaprezentują się na gotowych półkach na dekoracje, oparte o ścianę, o blat lub o parapet. Drugą propozycją dla aranżacji białej ceglanej ściany w kuchni są eleganckie i wyważone martwe natury przedstawiające włoskie przysmaki lub obrazy w stylu prowansalskim z bukietami lawendy. Tak wysublimowana w swej prostocie dekoracja cegły, stanowiąc element wystroju nowoczesnej kuchni, dostarczy odbiorcy wielu niezapomnianych doznań wzrokowych.
Cegła, jak się okazuje, w dziedzinie dekoracji wnętrz pokazuje niejedną twarz, a każda z nich wzbudza zachwyt, mobilizuje do własnych, twórczych poszukiwań oraz wytyczania nieznanych dotąd dróg na polu home design.
Źródło ilustracji: Kolorowe obrazy oprawione Feeby.pl
Obrazy kolekcja premium
Opracowanie treści: Justyna Lubas-Wałęcka, specjalista ds. aranżacji Feeby.pl