Bezpieczeństwo w dobrym stylu
Posiadanie przydomowego ogrodu to nie tylko beztroskie chwile relaksu wśród zieleni, lecz także obowiązek zadbania o bezpieczeństwo. Ogrodzenie, brama wjazdowa, garażowa czy wreszcie system alarmowy to jedne z najważniejszych elementów, o jakich musimy pamiętać.
Mówi się, że brama i ogrodzenie są wizytówką posesji. Aby zatem pierwsze wrażenie zostało zachowane, warto zadbać o to, aby współgrały estetycznie z domem.
Nowoczesne budownictwo świetnie harmonizuje z ogrodzeniami minimalistycznymi, stalowymi lub gabionami, domy w stylu dworkowym zaś skomponują się z bogato zdobionymi ogrodzeniami kutymi lub drewnianymi. Dla własnej wygody, warto również, już na etapie montażu bramy, pomyśleć o automatyce wjazdowej. Pozwoli ona na komfortowe jej otwieranie, co będzie szczególnie istotne podczas niepogody, utrudni też niekontrolowane otwieranie wjazdu przed osoby postronne. Dbając o bezpieczeństwo domu, warto pamiętać o ważnej kwestii: „łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo”, zatem ochronę naszej własności zacznijmy od solidnych drzwi i okien antywłamaniowych. Kolejnym ważnym elementem, który pozwoli chronić nasz dom, jest system alarmowy. Do dyspozycji mamy proste, intuicyjne w obsłudze urządzenia, które dbają o to, by powiadomić nas o każdym nieproszonym gościu, lub zaawansowane systemy zintegrowane, które nie tylko chronią nasz dom, ale pozwalają na sterowanie innymi elementami zabezpieczającymi budynek – bramą garażową, roletami zewnętrznymi.
Tekst: Edyta Duda
Uniwersalność gabionów
Pierwsze gabiony, czyli metalowe kosze wypełnione kamieniami, skonstruował Leonardo da Vinci, nazywając je Corbeille Leonard (Koszami Leonarda). Ich kariera na dobre rozpoczęła się w XIX wieku, na polach bitew – służyły do osłony przed ostrzałem artyleryjskim. Również współcześnie gabiony osłaniają bazy wojskowe. W XIX i XX wieku chętnie stosowano je jako mury oporowe i konstrukcje przeciwpowodziowe. Współcześnie architekci sięgają po nie coraz częściej ze względów estetycznych. Przy ich użyciu powstają elementy małej architektury, jak: stoły, ławki, parawany, donice czy schody. Gabiony nadają się do tarasowania pochyłych działek i budowania dźwiękochłonnych, mocnych ogrodzeń. Dodatkowy efekt osiągniemy, wypełniając je różnego rodzaju materiałem. W przypadku całorocznych gabionów konstrukcyjnych mogą to być np. kamienie ozdobne bądź otoczaki.
Tomasz Fidura, LEGI POLSKA, www.legi-polska.pl