Zrób to po swojemu, czyli łazienka pod znakiem personalizacji
Funkcjonalna i estetyczna aranżacja łazienki wymaga precyzyjnego planu. W końcu każdy z nas ma własne przyzwyczajenia, które dotyczą nie tylko wygodnego przechowywania przedmiotów, ale również codziennych rytuałów. Dlatego uniwersalne i standardowe rozwiązania mogą okazać się niewystarczające. Jak stworzyć łazienkę dopasowaną do własnych potrzeb? I na jakiego typu wyposażenie zwrócić szczególną uwagę?
Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do rozwiązań „szytych na miarę” – niezależnie od tego, jakiej sfery naszego życia dotyczą. Dzięki personalizowanym przedmiotom codzienne funkcjonowanie staje się przyjemniejsze i łatwiejsze. Oczywiście ta sama zależność dotyczy urządzania naszych mieszkań, w których uniwersalne, mało przemyślane rozwiązania nie zawsze się sprawdzają. Bez wątpienia strefa łazienki to najbardziej prywatna i intymna strefa w każdym domu, a dzięki jej personalizacji możemy stworzyć przestrzeń wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju, po prostu naszą. Dlatego też podczas jej aranżowania warto wybrać rozwiązania całkowicie dopasowane do nas, naszych oczekiwań, potrzeb i upodobań estetycznych. Wszystko po to, by jeszcze bardziej umilić codzienne rytuały w łazience.
Meble na wymiar i w nowym wymiarze
Choć przestrzenie łazienkowe coraz częściej przybierają rozmiary dużych salonów kąpielowych, to zarówno małe, jak i duże łazienki wymagają odpowiedniego zagospodarowania przestrzennego. Należy bowiem dokładnie przemyśleć, co przechowujemy w łazience i jaką ma ona spełniać funkcję dodatkową – być może potrzebujemy miejsca na pralkę i suszarkę lub drugą umywalkę. – Dzięki wielości dostępnych rozwiązań możemy łatwo i w dowolny sposób zaplanować pojemne szuflady i szafki, zorganizować pawlacz do przechowywania rzadziej użytkowanych przedmiotów, zagospodarować miejsce pod umywalką czy wokół WC, a także zaaranżować miejsce pod wymarzoną toaletkę.
Meble modułowe dają szansę zagospodarowania trudnych miejsc, takich jak wąskie wnęki, ściany ze skosami lub przestrzenie nad pralką czy drzwiami. To specjaliści od zadań trudnych, wymagających większego zaangażowania ze strony aranżującego – radzi Ewa Popławska, ekspert marki NAS, producenta modułowych mebli łazienkowych.
Efektownie i efektywnie
Meble to niezwykle ważny element wyposażenia łazienki, który powinien być skrupulatnie przemyślany bez względu na to, czy posiadamy małą łazienkę czy duży salon kąpielowy. To, w jakiej kombinacji i ustawieniu wprowadzimy je do łazienki, pozwoli nam na optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz dopasowanie jej do naszych oczekiwań i potrzeb. – Modułowe meble łazienkowe to przede wszystkim komfort korzystania z produktu idealnie dostosowanego do naszych preferencji. Właśnie na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej osób urządzających swoje wnętrza. I nic w tym dziwnego – w końcu meble takie dostępne są zwykle w krótszym czasie niż te zamówione u stolarza. Czas remontu zatem zdecydowanie się skraca. Meble mogą zostać dostarczone do klienta w systemie do samodzielnego montażu lub w formie złożonych brył, gotowych do zaaranżowania w łazience. Poza tym, ich cena zależna jest od sposobu wykończenia czy jakości zastosowanych materiałów. Zatem klienci o zróżnicowanej zasobności portfela mają szansę znaleźć w ofertach producentów rozwiązania skrojone na miarę ich potrzeb. Poza tym meble takie są również bardzo atrakcyjne wizualnie. Mogą być lakierowane albo wykonane
Przestrzeń do przechowywania
O tym, jak ważna jest dobrze zorganizowana przestrzeń do przechowywania wiedzą przede wszystkim właściciele niewielkich mieszkań, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Do każdej przestrzeni jednak należy podejść indywidualnie. Niekiedy meble, które z założenia zostały stworzone do zastosowania w łazienkach sprawdzą się także w innych pomieszczeniach, niełazienkowych, jako tzw. pawlacze lub zabudowa kłopotliwych wnęk. Wystarczy zmienić fronty na lustrzane, by dodatkowo optycznie powiększyć aranżowaną przestrzeń. Pomysłów na zagospodarowanie wnętrz przy wykorzystaniu mebli modułowych jest nieskończenie wiele. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia projektującego, bo modeli dostępnych na rynku jest na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom.
Styl aranżacji
Dziś łazienki coraz częściej przybierają charakter salonów kąpielowych, których główną rolą jest dostarczanie odpoczynku i relaksu, niemalże tak, jak w gabinetach odnowy biologicznej. Dlatego też umeblowanie łazienki powinno być uzależnione przede wszystkim od naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Jednak niemniej ważną kwestią są walory estetyczne wyposażenia wnętrza. Oszczędny styl minimalistyczny, surowy styl industrialny, a może „ciepły” styl skandynawski – łazienkowe meble modułowe występują w każdej odsłonie stylistycznej, dzięki czemu z powodzeniem dopasujemy je do wnętrza, którego klimat podoba nam się najbardziej.