Pod skosami – poddasze w stylu japandi
Mieszkania na poddaszach dawniej były domeną artystów, którzy chętnie aranżowali tam swoje atelier. Dziś przyciągają koneserów, którzy dostrzegają ich potencjał i niepowtarzalny charakter. Właśnie tak było w przypadku klimatycznego mieszkania na poddaszu w Browarach Wrocławskich, które zaprojektowała pracownia Decoroom.
Browary Wrocławskie są integralną częścią miejskiej tkanki i rozpoznawalnym punktem na mapie stolicy Dolnego Śląska. Czerwone cegły, loftowy styl i widok na malowniczą okolicę tworzą tu niepowtarzalny klimat. Właśnie w takim miejscu, na jednym z poddaszy, powstało mieszkanie zaprojektowane z myślą o miłośnikach współczesnej prostoty i japońskiej estetyki. Realizację powierzono architektom z pracowni Decoroom, a inwestorzy aktywnie uczestniczyli w procesie projektowym. Efekt? Przestrzeń harmonijna, wyrazista, a przede wszystkim – idealnie trafiająca w gusta i potrzeby właścicieli.
Strefa dzienna była dla architektów wyzwaniem – nie tylko ze względu na skosy. Zastany układ funkcjonalny został zmieniony – zdecydowano się na połączenie salonu z kuchnią, które pierwotnie były rozdzielone. W związku z tym drewniane belki, które odgrywają w tym wnętrzu istotną rolę musiały zostać poddane obróbce. Istotnym założeniem było tu maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Stąd decyzja o wykonaniu zabudów na wymiar wykonanych w stolarni Decoroom, które pozwoliły odpowiednio zorganizować między innymi przechowywanie w kuchni. Jasne fronty z forniru, brak dekoracyjnych frezów i uchwytów to ukłon w stronę japońskiego minimalizmu. W kuchni na ścianie pod skosem znalazły się belki, które stanowią wyjątkowy dekoracyjny akcent. Ze względu na nie – strefę roboczą oraz większość szafek przeniesiono na przeciwną ścianę. W tej części znalazł się również drewniany okrągły stół jadalniany wraz z wygodnymi krzesłami. Nad nim góruje lampa z ceramicznym kloszem o nieregularnym kształcie nawiązująca do stylu japandi, wybrana przez właścicieli mieszkania. Umowną granicę między kuchnią a salonem wyznacza podłoga – obok aneksu ułożono gres, a w pozostałej części zastosowano naturalną dębową deskę, która dodaje tu ciepła i przytulności.
![]() |
![]() |
![]() |
Minimalizm oswojony
Salon, podobnie jak kuchnia jest utrzymany w stylu japandi. Rzemiosło, duża ilość naturalnego drewna i proste, minimalistyczne formy tworzą tu harmonijną całość, która sprzyja wypoczynkowi, a jednocześnie świetnie koresponduje z charakterem poddasza. Pośrodku stanął komfortowy narożnik tapicerowany jasną tkaniną wraz z okrągłym stolikiem kawowym i fotelem w tapicerce z tkaniny boucle. Przytulności dodaje tu jasny dywan, a dopełnieniem całości jest wisząca dekoracyjna lampa – taka sama jak nad jadalnianym stołem. Półki w kształcie drabiny nonszalancko oparte o ścianę, idealnie dopełniają tę aranżację.
W sypialni króluje minimalizm – na próżno szukać tu zbędnych detali. Poza sofą z funkcją spania znalazło się tu biurko do pracy zdalnej i fotel do czytania. Podobnie jak w strefie dziennej – tu również podłogę zdobi naturalne drewno, które dobrze koresponduje z belkami. To wnętrze pełne swobody, które sprzyja regeneracji, ale również – ułatwia skupienie przy pracy. Brak niepotrzebnych przedmiotów, stonowana kolorystyka i naturalne materiały tworzą kompozycję, z której emanuje spokój i ciepło. To idealna przestrzeń do relaksu, sprzyjająca jednocześnie twórczym działaniom.
![]() |
![]() |
Łazienka – spokój i harmonia
Łazienka jest konsekwentną kontynuacją całej aranżacji. To minimalistyczna, harmonijna i pozbawiona zbędnych dekoracji przestrzeń, która sprzyja relaksacji. Dominują tu beże, biele i akcenty w kolorze złota. Po lewej stronie znalazła się zabudowa pozwalająca na przechowanie ręczników, środków czystości czy kosmetyków, o minimalistycznych frontach z jasnego forniru o wyraźnie zarysowanych słojach. Po prawej umieszczono szafkę umywalkową wykonaną z tego samego materiału. Nad nią zawisło duże okrągłe lustro, które optycznie powiększa przestrzeń oraz dekoracyjne oświetlenie. Wanna z funkcją prysznica gwarantuje komfort w codziennym użytkowaniu. Całość jest spójna, nowoczesna i ponadczasowa.
![]() |
![]() |
Projekt: Pracownia architektury wnętrz Decoroom
STYLIZACJA: Angelika Front
ZDJĘCIA: Marek Koptyński
Tekst: Jagoda Mówińska