Rok 2025 rokiem pomidora. Jak uprawiać to warzywo na balkonie? Radzą eksperci W. Legutko.
Coraz więcej osób odkrywa radość płynącą z uprawy własnych warzyw, ziół i kwiatów. W Leroy Merlin wraz z W. Legutko, z dumą ogłaszamy rok 2025 Rokiem Pomidora! Uprawa tego warzywa w ogrodzie, na balkonie czy tarasie jest bardzo prosta – wystarczy słoneczne stanowisko, przepuszczalna gleba i dobrej jakości nasiona.
Jakie odmiany pomidorów wybrać?
Polecamy sprawdzone odmiany balkonowe, takie jak:
⦁ ‘Maskotka’ – niska, wiotkołodygowa, wczesna, idealna do pojemników, rodzi wiele soczystych, słodkich okrągłych owoców
⦁ ‘Ola Polka’ – karłowa odmiana sztywnołodygowa o żółtych, smacznych, koktajlowych owocach.
⦁ ‘Alka’ – karłowa, wczesna odmiana wiotkołodygowa o czerwonych, kształtnych i dużych owocach
Co się sprawdzi do uprawy w skrzynkach i w tradycyjnych grządkach?
⦁ ‘Oxheart’ (zwany też “malinowym” czy “ Bawole Serce”) – wysoka odmiana pomidora malinowego o wyjątkowo dużych i smacznych owocach.
⦁ ‘Faworyt’ – duże, mięsiste owoce dla miłośników klasycznego smaku.
⦁ ‘Betalux’ – karłowa odmiana sztywnołodygowa, bardzo wczesna, o owocach bardzo smacznych, okrągłych, czerwonych.

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, które pomidory trzeba palikować. Odpowiedź jest prosta: wiotkołodygowe. Sztywnołodygowe nie wymagają palikowania. O tym z która odmianą masz do czynienia najlepiej dowiesz się czytając opis na opakowaniu lub konsultując się z doradcą klienta działu ogród Leroy Merlin.
Podłoże – które będzie najbardziej odpowiednie dla pomidorów?
Pomidory najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej, w pełnym słońcu. Ważne, by gleba była przepuszczalna, bogata w materię organiczną. Na balkonie optymalne jest podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH 5,5-6,5. Warto zadbać by gleba była dobrze napowietrzona i spulchniona. Sadząc pomidory z własnej rozsady najlepiej uzupełnić skrzynki czy pojemniki lawą wulkaniczną (keramzytem) lub innym materiałem poprawiającym przepuszczalność, na wierzchu uzupełniając gotową mieszanką podłoża do pomidorów. Kluczowym składnikiem potrzebnym do obfitego plonowania jest potas – warto zatem dostarczyć sadzonkom nawóz potasowy (syntetyczny lub domowej roboty np. ze skórek banana).

Zabiegi pielęgnacyjne
Najbardziej pożądanym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie podlewanie naszych pomidorów, a w dalszym etapie rozwoju – uszczykiwanie. Warto zadbać by krzaczki pomidora miały jeden silny pęd. Nadmierny rozrost bocznych pędów i licznych łodyg może sprawić, że pogorszy się cyrkulacja powietrza w obrębie rośliny, przez co wzrośnie ryzyko porażenia zarazą ziemniaczaną czy innymi chorobami.
Zioła i kwiaty – sprzymierzeńcy pomidorów
Aby zapewnić pomidorom optymalne warunki wzrostu, warto posadzić obok nich zioła wspomagające ich rozwój, takie jak bazylia, lawenda, oregano czy lebiodka pospolita. Dodatkową zaletą takiego zabiegu jest zwiększenie bioróżnorodności na balkonie, a także zapewnienie sobie za jednym razem pysznych ziół do serwowania z własnymi pomidorami. Nie zapominajmy też o kwiatach, które odstraszają szkodniki i poprawiają zdrowie roślin. Aksamitka przyciąga pożyteczne bzygi, a także ogranicza rozwój nicieni w glebie, nagietek również odstrasza szkodniki, a nasturcja stymuluje wzrost pomidorów.

Co jeszcze warto uprawiać poza pomidorami?
Na balkonie obok pomidorów świetnie sprawdzą się rzodkiewki, szczypiorek, szpinak ‘Asta F1’, papryki czy pietruszka naciowa. Wszystkie te warzywa można samodzielnie wysiać i metodą przerywania siewek uprawiać by szybko cieszyć się własnymi nowalijkami. Dzięki różnorodności warzyw, ziół i kwiatów oraz stosowaniu upraw współrzędnych stworzysz zdrowy, bujny i ekologiczny ogród nawet na niewielkiej przestrzeni!
Materiał powstał we współpracy z marką W. Legutko. Zapraszamy do sklepów Leroy Merlin na www.leroymerlin.pl po pełną ofertę produktów marki W. Legutko.
Współpraca reklamowa