Czy zmywarka się opłaca?
Jeszcze paręnaście lat temu, niemający zielonego pojęcia na temat zmywarek konsumenci, zaciekle twierdzili, iż sprzęt AGD tego rodzaju jest niepotrzebnym luksusem. Dziś już wiadomo, że urządzenie zmywające stanowi nie tylko niesamowitą wygodę, ale także oszczędność.
Redukcja w szerokim wymiarze
Korzystając ze zmywarki przy każdorazowym myciu większej ilości brudnych naczyń możemy w znaczący sposób zmniejszyć ilość zużywanej wody. Dodatkowo jest to brak fatygi i sposobność do zaoszczędzenia przez domowników sporej ilości czasu. Przecież zmywanie to czynność żmudna, wymagająca cierpliwości i wprawy. Niewprawiony w staniu przy zlewie z gąbką w dłoni może zmarnować na ten rutynowy obowiązek nawet kilkadziesiąt minut. Zmywarka jest w tym przypadku prawdziwym komfortem. Wkładamy do odpowiednich przegródek urządzenia konkretne naczynia, we właściwym miejscu umieszczamy detergent czyszczący, a następnie uruchamiamy sprzęt. Załadowana zmywarka nie wymaga naszej uwagi, po zakończeniu pracy automatycznie wyłącza się. Przeciwnicy zmywarek mogą rzec, że urządzenie zużywa nie tylko wodę, ale też prąd. I na ten argument mamy odpowiedź. Nowoczesne urządzenia o dobrych klasach energetycznych to zużycie energii na poziomie 1,03 kWh na cykl, co kosztuje nas nieco ponad 50 gr. Zużycie energii na takim poziomie możemy zaobserwować np. w modelu Siemens SN65L082EU, który można nabyć w sklepach sieci Max Elektro.
Dane statystyczne nie kłamią
Jak wynika z szacunków, zmywarka wykorzystuje średnio 11-12 litrów wody (dla przykładu Siemens SN615X03EE dostępna w sklepach Max Elektro to zużycie wody na jeszcze niższym poziomie, bo zaledwie 9,5 l), biorąc pod uwagę pojedynczy, standardowy cykl zmywania. By tyle samo naczyń umyć ręcznie potrzeba zazwyczaj kilka razy więcej wody. Nawet kiedy zastosujemy zasadę oszczędności i zdecydujemy się na napełnienie komór zlewozmywaka do pełna zamiast lania bieżącego strumienia przy każdym garnku, kubku czy talerzu, nie uda nam się „pobić” wyników zmywarki. W jednej przegrodzie zlewu mieści się zazwyczaj ok. 20 l, a przecież jednorazowe napełnienie komór wodą nie wchodzi w grę. Gdy myjemy naczynia po smażeniu, z zaschniętymi resztkami jedzenia czy naczynia mocno przypalone, musimy parę razy wodę wymienić. Dodatkowo pojawia się kwestia płukania, co najczęściej odbywa się już pod bieżącą wodą. Tym samym, zamiast oszczędzać, paradoksalnie, tracimy jeszcze więcej.
Do wszelkiego typu wnętrz
Zmywarka znakomicie prezentuje się zarówno w kuchniach klasycznych, jak i nowoczesnych. Producenci proponują szeroki wachlarz dostępnych modeli, które są nierzadko stylizowane na odpowiedni trend. Ponadto istnieją różnice w rozmiarach opisywanych urządzeń, co pozwala na dobór sprzętu AGD dostosowanego do wnętrza kuchennego oraz naszych potrzeb. Bez trudu możliwe jest znalezienie zarówno wariantów wolnostojących, jak i zmywarek do zabudowy.