JAKA PODŁOGA W POKOJU DZIECI I NASTOLATKÓW?
Jaką podłogę wybrać do pokoju dziecka lub nastolatka? Urządzając takie wnętrze stajemy przed nie lada wyzwaniem. Chcemy, aby otoczenie naszych dzieci było bezpieczne dla ich zdrowia i dobrze wpływało na ich samopoczucie. Równocześnie powinno być trwałe i dobrze znosić niespożytą energię i fantazję najmłodszych mieszkańców domu.
O ile jeszcze ściany w każdym pokoju łatwo jest pomalować – odświeżamy je zazwyczaj raz na kilka lat – w przypadku podłogi sprawa nieznacznie się komplikuje. Podłogę w naszych mieszkaniach układamy raz na wiele lat. Wiele osób decydując się na tradycyjny parkiet z góry zakłada konieczność cyklinowania i ponownego lakierowania lub olejowania. Dostępne są jednak podłogi, które doskonale znoszą intensywne użytkowanie i sprawdzą się w pokoju dzieci.
Ostre przedmioty, zabawki, twarde obuwie lub kredki w ręku naszej pociechy potrafią zostawić trwałe ślady na tradycyjnych deskach. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe stało się uzyskanie podłogi wiernie odtwarzającej wygląd drewna, łatwej do czyszczenia i odpornej na uszkodzenia. Podłogi laminowane Quick-Step z trudem można odróżnić od swoich prawdziwych odpowiedników. Piętnaście kolekcji laminatów daje ogromne spektrum wyboru: wzorów, kolorów, faktur i wielkości desek. Co więcej w jednej podłodze połączyć można deski o różnych wzorach i stworzyć niepowtarzalny patchwork. Technologia belgijskiego producenta pozwoliła również na stworzenie podłogi o wyglądzie drewna sosnowego, które nigdy nie było szeroko stosowane w produkcji podłóg ze względu na swoją miękkość i nietrwałość.
Ogromnym atutem podłóg laminowanych jest odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Nawet najbardziej wymyślne zabawy i fantazja dzieci nie będą im straszne. Nie trzeba ich cyklinować ani pokrywać warstwą produktów konserwujących, takich jak olej czy lakier. A dzięki specjalnej powłoce zapobiegającej wnikaniu w głąb materiału substancji barwiących usunięcie plam z flamastrów, kredek czy dziecięcych farb nie będzie stanowić żadnego problemu. Z laminatów łatwo można usuwać bród, a do pielęgnacji wystarczą powszechnie dostępne środki czystości.
Potrzeby dziecka zmieniają się bardzo szybko. Na początku jego pokój spełnia rolę sypialni i miejsca zabaw. Wielu rodziców obawia się, że podłoga wykonana z sztucznego materiału może źle wpływać na zdrowie najmłodszych. Raczkujące i bawiące się dziecko spędza większość czasu na podłodze. Warto więc podkreślić, że produkowane w Europie podłogi laminowane Quick-Step nie wydzielają żadnych zapachów i powstają w oparciu o surowe normy. W procesie produkcji nie stosuje się formaldehydu – substancji, która nie tylko odpowiada za nieprzyjemny „chemiczny” zapach, ale również ma niszczący wpływ na środowisko naturalne.
Z czasem pokój dziecka zmienia się w pokój nastolatka. Tutaj młody człowiek uczy się, rozwija zainteresowania i przyjmuje gości. Nastolatek we wnętrzu potrzebuje zaznaczyć swoją odrębność, a nierzadko również dać upust swoim zainteresowaniom. W przemeblowanym wnętrzu laminowana podłoga wyglądać będzie równie dobrze w miejscach niegdyś intensywnie użytkowanych, jak i dotychczas zastawionych meblami.
Wybierając podłogę do pokoju dziecka warto myśleć perspektywicznie. Zdecydujmy się na rozwiązania dość klasyczne i ponadczasowe, i nie ulegajmy chwilowym modom. Piękny, ciepły wygląd drewna nowoczesnych podłóg laminowanych jako podstawa sprawdzi się w każdej aranżacji – zarówno w pokoju pomalowanym na jasne, wesołe pastele, jak również z bardziej zdecydowanymi barwami i klasycznymi meblami.