Dworzec Metropolitalny w Lublinie w finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI
Dworzec Metropolitalny w Lublinie autorstwa pracowni architektonicznej Tremend znalazł się w finale 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Tym samym jest jednym z pięciu finałowych obiektów uznanych przez organizatorów prestiżowego konkursu za najlepsze polskie realizacje architektoniczne 2024 roku. Wyróżnienie, przyznawane przez redakcję tygodnika „Polityka” we współpracy z niezależnym gronem jury, nagradza architekturę za jej estetyczną i funkcjonalną jakość oraz przyjazność dla użytkownika.
„Prosto i mądrze” – takimi słowami redakcja „Polityki” określiła profil finałowej piątki tegorocznej, 14. już edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI.
„[W tegorocznych nominacjach] jest też chyba coś wspólnego, co być może należy uznać za znak szczególny obecnych i nadchodzących czasów: prostota rozwiązań. Nie ma rozrzeźbionych brył i zbędnych dekoracji na elewacjach, zaskakujących krzywizn czy wybrzuszeń. Architekci myślą głównie o funkcjonalności, a nie o budowaniu sobie pomników. Nudno? Może. Ale mądrze” – pisze redakcja tygodnika.
Jak podkreślają organizatorzy konkursu, co roku do nominowania projektów do nagrody zaproszone zostaje wyselekcjonowane grono ekspertów i ekspertek – uznani architekci, urbaniści, krytycy architektury, artyści oraz przedstawiciele organizacji kulturalnych. Wskazują oni najlepsze ich zdaniem realizacje z zakresu architektury, urbanistyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Pięć finałowych obiektów podlega następnie ocenie jury, które przyznaje Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W tym roku w jury zasiądą eksperci w gronie: Grzegorz A. Buczek, Artur Celiński, Anna Cymer, Paweł Dobrzycki, Marek Kościkiewicz, Anna Lorens, Jacek Michalak, Ewa P. Porębska, Magdalena Staniszkis, Bogna Świątkowska, Jarosław Trybuś, a także reprezentanci redakcji magazynu: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.
W tym roku w ścisłym gronie finalistów znalazło się pięć realizacji architektonicznych autorstwa renomowanych polskich pracowni:
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie (xystudio), Dworzec Metropolitalny w Lublinie (Tremend), Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej (NIZIO DESIGN INTERNATIONAL), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Thomas Phifer and Partners, APA Wojciechowski) oraz TBS „Ajnfart” w Rybniku (SLAS architekci).
„Cieszymy się, że Dworzec Metropolitalny w Lublinie został wyróżniony tak prestiżową nominacją i znalazł się w tak wspaniałym gronie. Szczególnie cieszy nas fakt, że w konkursie tym docenianych jest wiele aspektów projektowych, nie tylko te dotyczące estetyki” – mówi architekt Magdalena Federowicz-Boule, Prezes pracowni Tremend oraz Główny architekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie.
„Podczas prac nad projektem Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, którego sercem jest Dworzec Metropolitalny, postawiliśmy sobie jako architekci trzy główne wyzwania projektowe. Cele te wyznaczyła troska o przyszłość miasta. Pierwszym wyzwaniem była integracja środków komunikacji publicznej w jednym miejscu – tak, by Dworzec, jako obiekt użyteczności publicznej, jak najlepiej służył pasażerom, zachęcając do codziennego korzystania z transportu publicznego. Drugim założeniem było stworzenie przestrzeni, która da impuls do dalszej rewitalizacji okolicznego obszaru poprzemysłowego, zaś trzecim założeniem – ekologia i promowanie strategii zrównoważonego rozwoju w publicznych inwestycjach infrastrukturalnych” – dodaje architektka.
Projekt pracowni Tremend już wcześniej został doceniony za właściwości takie jak proekologiczne technologie czy projektowanie inkluzywne. W zeszłym roku Dworzec Metropolitalny w Lublinie zdobył m.in. nagrody World Architecture Festival Award w kategorii “Transport” oraz International Property Award w kategorii „Public service architecture” oraz wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej”.
Laureat Grand Prix 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI zostanie ogłoszony 10.06.2025 r. Jednak zanim to nastąpi, na każdy z nominowanych projektów można oddać własny głos w internetowym plebiscycie na Nagrodę Internautów. Na wybrany projekt głosować można już tylko do 13.04.2025 r. na stronie:
https://www.polityka.pl/TygodnikPolityka/architektura/konkursarchitektoniczny